FANDOMAdrian Rux (ur. w 1993 roku) – polski aktor teatralny, telewizyjny i głosowy, model.

Życiorys

Absolwent Szkoły Aktorskiej im. Haliny i Jana Machulskich w Warszawie. Po przerwaniu nauki w PWST studiował aktorstwo dramatyczne na prestiżowej Pekińskiej Akademii Filmowej. Występuje w Państwowym Teatrze Miejskim w Lesznie.

Zadebiutował u boku Sławomiry Łozińskiej rolą Zbyszka Dulskiego w kultowej Moralności pani Dulskiej w reżyserii Piotra Grabowskiego, otrzymując pochwalne recenzje. Jako nastolatek przez krótki czas występował w serialu Plebania. Jego talent głosowy odkryła podczas zajęć w szkole aktorskiej pełniąca funkcję profesor od dubbingu i sztuki lektorskiej znana aktorka i reżyser dubbingu, Ewa Kania, co zaowocowało udziałem młodego aktora w polskim dubbingu produkcji animowanych, takich jak: Stacyjkowo, Troskliwe Misie i Hanazuki. Nagrywał sample jako kangurek Maleństwo w serii przygód Kubusia Puchatka. W grudniu 2016 roku zadebiutował w Teatrze Polskiego Radia w nagradzanym słuchowisku Białe Baloniki w reżyserii Katarzyny Łęckiej. W tym samym roku zaśpiewał utwór Czerwony autobus z repertuaru Jacka Kaczmarskiego podczas otwarcia gali z okazji premiery książki o życiu i twórczości Adama Hanuszkiewicza na scenie Teatru Powszechnego w Warszawie jako jedyny wybrany do występu na ceremonii student aktorstwa z całej Polski. Równolegle grał w tournee dla polskich żołnierzy w spektaklach Dżanet i Wielogłos w reżyserii Wojciecha Farugi.

Wciela się w rolę czarnego charakteru, lidera zespołu rockowego, Adriana, w wyprodukowanym przez Coca-colę internetowym serialu dla nastolatków Storyline. Użycza głosu głównemu bohaterowi w polskiej wersji językowej popularnej koreańskiej gry komputerowej Elsword. W 2017 roku został wybrany do obsady polskiego dubbingu amerykańskiego serialu animowanego Hotel Transylvania, od premiery, która odbyła się w Halloween, emitowanego na stacji Disney Channel.

W 2017 został zaangażowany do zagrania Władzia w dramacie Ślub autorstwa Witolda Gombrowicza w reżyserii Jarosława Bielskiego z Teatro Replico w Madrycie. Ostatecznie z roli zrezygnował.

Występował w serii reklam Plus Mix, partnerowali mu m.in. Olga Kalicka i kabaret MUMIO.

Role w dubbingu

Filmy

Rok Tytuł Rola Aktor w wersji oryginalnej
2017 Galop ku wolności Matt Barker Michael Girgenti
Adrian Rux - GKW
Mężczyzna w tłumie
2017 Kobieta lew Reporter
2017 Wszystko albo nic

Gry komputerowe

Rok Tytuł Rola Aktor w wersji oryginalnej
2016 Elsword Elsword (2. wersja) Nicolas Roye
Elsword dubb z 2016 A.Rux (Elsword)

Linki zewnętrzne