Encyklopedia polskiego dubbingu
Advertisement

Anna Karenina – brytyjski dramat historyczny na podstawie powieści Lwa Tołstoja pod tym samym tytułem, zrealizowany przez telewizję BBC jako ośmioipółgodzinny miniserial. Dubbing do niego zlecony został przez Telewizję Polską i premierowo emitowany był na antenie TP1 od 25 stycznia do 29 marca 1981 roku.

Fabuła[]

Anna Arkadiewna Karenina jest młodą żoną Aleksieja Karenina i matka ośmioletniego Sierioży. Jej mąż piastuje wysokie stanowisko w Sankt Petersburgu, dzięki czemu Anna obraca się w kręgach liczących się rosyjskich rodów; cieszy się w tym towarzystwie sympatią. Odznacza się urodą i elegancją. Jest osobą energiczną i stanowczą, a przy tym wspaniałą matką i dobrą żoną, mąż jednak nie darzy jej wielką miłością, a właśnie za tym uczuciem Anna tak bardzo tęskni. Pewnego dnia na dworcu Anna Karenina spotyka młodego kawalera, hrabiego Aleksego Wrońskiego; w sercach dwojga młodych od pierwszego spojrzenia budzi się gorąca wzajemna miłość. Anna, świadoma swych obowiązków względem męża, usiłuje walczyć z nowo powstałym uczuciem, Wroński zaś – choć także zdaje sobie sprawę z powagi sytuacji – postępuje przeciwnie i przy każdym spotkaniu daje młodej kobiecie do zrozumienia, że ją kocha. Jego wyznania sprawiają, że budzi się w niej „ożywczy płomień”. Anna ulega potędze uczucia i, choć wie, że to niemoralne, zostaje kochanką Wrońskiego.
Źródło opisu: Wikipedia (treść udostępniona na licencji Creative Commons. Zobacz autorów artykułu).

Ekipa[]

Twórca Funkcja
Studio Opracowań Filmów w Warszawie Realizacja nagrań
Zofia Dybowska-Aleksandrowicz Reżyseria

Obsada[]

Głos w dubbingu Rola Aktor w wersji oryginalnej Próbka
Ewa Kania-Grochowska Anna Karenina Nicola Pagett
Halina Chrobak
Mirosława Dubrawska
Marian Kociniak
Krzysztof Kolberger
Krzysztof Kołbasiuk
Mirosława Morawska-Nałęcz
Zdzisław Mrożewski
Anna Romantowska
Anna Seniuk
Zdzisław Tobiasz
Wer Lista aktorów i realizatorów polskiej wersji została opracowana na podstawie archiwalnych informacji prasowych odszukanych, zgromadzonych i zarchiwizowanych przez Zbigniewa Dolnego, autora Historii polskiego dubbingu.

Linki zewnętrzne[]

Advertisement