FANDOMCamilla Luddington (ur. 15 grudnia 1983 roku w Ascot w Anglii) – brytyjska aktorka.

Biografia

Dzieciństwo

Camilla Luddington pochodzi z małej miejscowości Ascot, położonej w Anglii. Już od najmłodszych lat uczyła się amerykańskiego akcentu. Naukę rozpoczęła w katolickiej szkole dla dziewcząt w Marist Senior School. Kolejną szkołą do której uczęszczała, to ucząca amerykańskiego akcentu – TASIS The American School in England. Przygodę z aktorstwem, zaczęła w wieku 11 lat, gdy zaczęła uczęszczać na zajęcia aktorskie w Italia Conti School of Dramatic Arts. W wieku 14 lat przeprowadziła się na rok do Austin w Teksasie, gdzie uczęszczała do Westwood High School, aby podszkolić swój amerykański akcent. Od dziecka przejawiała zainteresowanie sztuką, do tej pory jej hobby jest malowania obrazów, z użyciem farb olejnych. Jako miłośniczka sztuki, w wieku 19 lat zdecydowała się na studia na artystycznym Uniwersytecie Susquehanna w Pensylwanii. Po pół roku postanowiła jednak przenieść się na Nowojorską Akademię Filmową i tam kontynuować swoją naukę.

Kariera

Swoją karierę aktorską, rozpoczęła występując epizodycznie w amerykańskich serialach. Do 2011 roku wystąpiła w takich serialach jak: CSI: Kryminalne zagadki Las Vegas, Dni naszego życia czy Big Time Rush. Świat usłyszał o Luddington w 2011 roku, za sprawą filmu telewizyjnego opowiadającego historię miłości Księcia Williama oraz obecnej Księżnej Cambridge – Kate Middleton. William i Kate pomimo dobrego przyjęcia przez widzów, został całkowicie zmiażdżony przez krytyków, którzy nie pozostawili na nim suchej nitki. Dzięki rozgłosowi jaki przyniósł film, Luddington w 2012 roku, zaczęła się pojawiać w coraz bardziej znanych produkcjach. W Californication wcieliła się w postać Lizzie – seksownej niani. Aktorka była postacią drugoplanową całego piątego sezonu tej produkcji. Jako wróżka Claudette towarzyszyła widzom w drugiej połowie piątego sezonu, serialu Czysta krew. Jej postać była bezpośrednio mentorką głównej bohaterki – Sookie Stackhouse (Anna Paquin). Koniec roku 2012, przyniósł Camilli angaż do serialu Chirurdzy, gdzie wciela się w dr. Jo Wilson. W 2013 roku odbyła się premiera gry Tomb Raider obrazującej przygody sławnej Lary Croft – Luddington udzieliła głosu głównej bohaterce. Gra została przyjęta pozytywnie, a aktorka ponowiła współpracę dwa lata później, w kolejnej części serii – Rise of the Tomb Raider. W 2016 roku, po miesiącach spekulacji ujawniono, iż powstanie nowa seria Tomb Raider. Przy obsadzaniu roli Lary Croft, brano pod uwagę aktorki: Daisy Ridley, Emilię Clarke, Margot Robbie i właśnie Camillę Luddington, która miała już doświadczenie z tą postacią. Jednak w kwietniu 2016 roku podano oficjalną informację, iż gwiazdą produkcji została laureatka Oscara – Alicia Vikander.

Życie prywatne

Aktorka na stałe mieszka w USA. Ma troje rodzeństwa: siostrę Amy, oraz braci Joeya i Daniela. Gdy Luddington miała 19 lat, zmarła jej mama, a wychowywaniem rodziny samotnie zajął się jej tata – Martin Luddington. Od 2015 roku Camilla jest w związku z aktorem Matthew Alanem. W święto Halloween w 2016 roku, aktorka na swoim profilu na instagramie, ujawniła że spodziewa się dziecka. 11 kwietnia para podzieliła się informacją o narodzinach swojej córki – Hayden.
Źródło opisu: Wikipedia (treść udostępniona na licencji Creative Commons. Zobacz autorów artykułu).

Polski dubbing

Rok Tytuł Rola Polski głos Próbka
2010 Big Time Rush Rebecca
Gry komputerowe
2013 Tomb Raider Lara Croft Karolina Gorczyca
Karolina Gorczyca - Tomb Raider
2015 Rise of the Tomb Raider
Karolina Gorczyca - RotTR
2018 Shadow of the Tomb Raider
Karolina Gorczyca - SotTR

Linki zewnętrzne