FANDOM


Captain America: Pierwsze starcie (ang. Captain America: The First Avengers) – amerykański fantastycznonaukowy film akcji wyreżyserowany przez Joego Johnstona na podstawie komiksów Marvel Comics, będący piątą odsłoną Marvel Cinematic Universe. Dubbing zlecony został najprawdopodobniej przez The Walt Disney Company Polska, a jego premiera miała miejsce pomiędzy kwietniem a majem 2017 roku na antenie HBO.

Fabuła

W marcu 1942 roku nazistowski oficer Johann Schmidt i jego ludzie przebywają w mieście Tønsberg, w okupowanej przez Niemców Norwegii, gdzie kradnie tajemniczy relikt o nazwie Tesserakt. W tym czasie w Nowym Jorku Steve Rogers próbuje bezskutecznie zaciągnąć się do wojska. Jego podanie zostaje odrzucone z powodu różnych problemów zdrowotnych i fizycznych. Kolejną próbę podejmuje podczas wystawy przyszłych technologii, na którą poszedł z przyjacielem sierżantem Buckym Barnesem. Rozmowę Rogersa i Barnesa, o jego chęci pomocy podczas wojny, podsłuchuje doktor Abraham Erskine, który pomaga Rogersowi wstąpić do wojska. Zostaje on zwerbowany przez Naukowe Rezerwy Strategiczne do projektu superżołnierza, którym kieruje Erskine, pułkownik Chester Phillips i brytyjska agentka Peggy Carter. W noc przed zabiegiem, Erskine informuje Rogersa, że Schmidt również był poddany programowi superżołnieża, jednak serum użyte przy tym zabiegu było niedoskonałe i spowodowało trwałe skutki uboczne.

W Europie, Schmidt i doktor Arnim Zola badają właściwości Tesseractu i planują wykorzystać jego energię do wynalazków Zoli. Schmidt odkrywa miejsce pobytu Erskine’a i wysyła zabójcę, aby go zabił. W Stanach Zjednoczonych Rogers zostaje poddany programowi superżołnierza. Po eksperymencie staje się wyższy i dobrze zbudowany. Następnie, jeden z widzów uczestniczących w eksperymencie, zabija doktora Erskine’a. Okazuje się, że jest to zabójca nasłany przez Schmidta, Heinz Kruger. Rogers dogania uciekającego Krugera, jednak ten schwytany popełnia samobójstwo połykając kapsułkę z cyjankiem.

Senator Brandt każe Rogersowi jeździć po kraju w barwnym stroju i występować jako „Kapitan Ameryka”, zamiast poddać go badaniom i próbować odkryć formułę Erskine’a. W 1943 roku, podczas trasy we Włoszech, Rogers dowiaduje się, że jednostka, w której służył Barnes została pokonana przez siły Schmidta. Rogers nie wierzy w śmierć przyjaciela i postanawia wyruszyć w samotną misję odbicia go. Pomagają mu w tym Peggy Carter i Howard Stark. Rogers dostaje się do bazy Schmidta i uwalnia Barnesa oraz pozostałych więźniów. Rogers konfrontuje się ze Schmidtem, który zdejmuje maskę, odsłaniając czerwone, podobne do czaszki oblicze, dzięki któremu zyskał przydomek „Red Skull”. Schmidt ucieka, a Rogers wraz uwolnionymi żołnierzami powraca do bazy.
Źródło opisu: Wikipedia (treść udostępniona na licencji Creative Commons. Zobacz autorów artykułu).

Ekipa

Twórca Funkcja
SDI Media Polska Realizacja nagrań
Artur Tyszkiewicz Reżyseria
Piotr Lenarczyk Tekst piosenki

Obsada

Głos w dubbingu Rola Aktor w wersji oryginalnej Próbka
Paweł Ciołkosz Steve Rogers / Kapitan Ameryka Chris Evans
►
Jerzy Radziwiłowicz Chester Phillips Tommy Lee Jones
►
Jacek Lenartowicz Johann Schmidt / Czerwona Czaszka Hugo Weaving
►
Maria Pawłowska Margaret „Peggy” Carter Hayley Atwell
►
Marcin Hycnar James Buchanan „Bucky” Barnes Sebastian Stan
►
Krzysztof Szczepaniak Howard Stark Dominic Cooper
►
Piotr Bajor Armin Zola Toby Jones
►
Timothy „Dum Dum” Dugan Neal McDonough
►
Michał Sitarski Gabe Jones Derek Luke
►
Wojciech Brzeziński Jim Morita Kenneth Choi
►
Modest Ruciński James Montgomery Falsworth JJ Feild
►
Oskar Hamerski Heinz Kruger Richard Armitage
►
Krzysztof Dracz Abraham Erskine Stanley Tucci
►
W pozostałych rolach
Marek Barbasiewicz Senator Brandt Michael Brandon
►
Mariusz Bonaszewski Tony Stark (zwiastun Avengers) Robert Downey Jr.
►
Stefan Knothe Dozorca wieży David Bradley
►
Generał Stan Lee
►
Mirosław Konarowski Schneider Erich Redman
►
Lekarz Richard Freeman
►
Ewa Prus Agentka TARCZ-y Katherine Press
►
Krzysztof Stelmaszyk Nick Fury Samuel L. Jackson
►
Rafał Zawierucha Gilmore Hodge Lex Shrapnel
►
Szeregowa Lorraine Natalie Dormer
►
Connie Jenna Coleman
►
Maksymilian Bogumił Poborowy
Wojciech Chorąży Żołnierz
►
Sławomir Grzymkowski Dowódca ekspedycji z Waszyngtonu
►
Tomasz Jarosz Członek ekspedycji
►
Bartosz Martyna Głos z bazy
►
Michał Podsiadło Członek ekspedycji z Waszyngtonu
►
Zbigniew Suszyński Komentator meczu
►
Narrator filmu propagandowego
►
Janusz Wituch Trener
►
Staruszka
►

Linki zewnętrzne


Marvel Cinematic Universe
Filmy Captain America: Pierwsze starcieAvengersIron Man 3Thor: Mroczny światKapitan Ameryka: Zimowy ŻołnierzStrażnicy GalaktykiAvengers: Czas UltronaAnt-ManKapitan Ameryka: Wojna bohaterówDoktor StrangeStrażnicy Galaktyki vol. 2Spider-Man: Homecoming

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Więcej z Fandomu

Losowa wiki