FANDOMDaniel Marcel Olbrychski (ur. 27 lutego 1945 roku w Łowiczu) – polski aktor teatralny i filmowy.

Życiorys

Jest synem Franciszka Olbrychskiego (1905-1981) i Klementyny Sołonowicz-Olbrychskiej (1909-1995). W 1963 ukończył Liceum im. Stefana Batorego w Warszawie. W 1971 złożył aktorski egzamin eksternistyczny w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Warszawie. W 2010 uzyskał dyplom magistra w Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie.

Dla kina odkrył go w 1963 Janusz Nasfeter, angażując do roli Korala w filmie Ranny w lesi według powieści Witolda Zalewskiego. Olbrychski był wówczas związany z Teatrem Młodzieżowym TVP pod opieką Andrzeja Konica i rozpoczynał studia w PWST w Warszawie.

W 1965 zagrał swoją pierwszą dużą rolę u Andrzeja Wajdy – Rafała Olbromskiego w Popiołach. Odtąd regularnie grywał w polskich filmach, pod kierunkiem takich reżyserów jak Andrzej Wajda (Wszystko na sprzedaż, Polowanie na muchy, Krajobraz po bitwie, Brzezina, Piłat i inni, Wesele, Ziemia obiecana, Panny z Wilka, Miłość w Niemczech, Pan Tadeusz), Kazimierz Kutz, Janusz Morgenstern, Julian Dziedzina, Krzysztof Zanussi, Jerzy Antczak, Jerzy Hoffman, Janusz Kijowski, Krzysztof Kieślowski in. Od 1970 zaczął też występować w produkcjach zagranicznych. Wśród wielu reżyserów, w których filmach pojawił się Daniel Olbrychski trzeba wymienić np. Volkera Schlöndorffa, Claude'a Leloucha czy Nikitę Michałkowa.

W 2010 zagrał rolę drugoplanową w filmie pt. Salt u boku Angeliny Jolie. Jesienią 2012 dołączył do aktorów grających w polskiej telenoweli Klan.

Życie prywatne

Aktor miał starszego brata Krzysztofa (zm. 13 marca 2017), który był fizykiem. Od młodości uprawia boks. Trzykrotnie żonaty: z aktorką Moniką Dzienisiewicz-Olbrychską, z którą ma syna Rafała Olbrychskiego, następnie z dziennikarką Zuzanną Łapicką (córką aktora Andrzeja Łapickiego), z którą ma córkę Weronikę (ur. 1982, zamieszkała w USA), a od 23 października 2003 z teatrolożką Krystyną Demską-Olbrychską, która jest również jego menadżerką.
Źródło opisu: Wikipedia (treść udostępniona na licencji Creative Commons. Zobacz autorów artykułu).

Role w dubbingu

Filmy

Rok Tytuł Rola Aktor w wersji oryginalnej
2008 Asterix na olimpiadzie Juliusz Cezar Alain Delon
Daniel Olbrychski - ANO

Gry komputerowe

Rok Tytuł Rola Aktor w wersji oryginalnej
2006 Auta Wójt Hudson Paul Newman
Auta Daniel Olbrychski (Wójt Hudson)
2006 Heroes of Might and Magic V Markal
Daniel Olbrychski - HOMMV
2007 Assassin’s Creed Al-Mualim / Raszid ad-Din Sinan Peter Renaday
Daniel Olbrychski - AC
2010 ModNation Racers Szef zespołu Michael McConnohie
Daniel Olbrychski - ModNation
2011 Red Orchestra 2: Bohaterowie Stalingradu Wasilij Iwanowicz Czujkow
Daniel Olbrychski - RO2BS

Filmy animowane

Rok Tytuł Rola Aktor w wersji oryginalnej
1999 Odwrócona góra albo film pod strasznym tytułem Wił Daniel Olbrychski
Odwrócona góra albo film pod strasznym tytułem Daniel Olbchryski (Wił)

Linki zewnętrzne