FANDOM


Kapitan Ameryka (ang. Captain America), właściwie Steven „Steve” Rogers – fikcyjna postać (superbohater) znana z licznych serii komiksowych wydawanych przez Marvel Comics, oraz różnych adaptacji, bazujących na komiksowych publikacjach. Twórcami postaci byli Jack Kirby i Joe Simon. Zadebiutował w komiksie Captain America #1 z 1941 roku. W założeniu miał być uosobieniem patriotyzmu i potęgi militarnej USA. Postać z początku była wykorzystywana do celów propagandowych (na okładce komiksu, w którym zadebiutował, uderza pięścią w twarz Adolfa Hitlera). Jego towarzyszem jest James „Bucky” Barnes, oryginalnie nastoletni pomocnik superbohatera, który później sam stał się superherosem o pseudonimie Zimowy Żołnierz. Wbrew powszechnej opinii, Kapitan Ameryka nie był pierwszym superbohaterem wykorzystującym tematykę flagi Stanów Zjednoczonych. Poprzedzał go należący wpierw do wydawnictwa MLJ Magazines, a później Archie Comics superbohater o pseudonimie Shield (zadebiutował w styczniu 1940, a więc czternaście miesięcy wcześniej niż Kapitan Ameryka). Shield nosił na sobie pancerny kostium z kuloodporną tarczą na piersi (zwraca się uwagę na uderzające podobieństwo do wczesnej tarczy Kapitana Ameryki, która w późniejszych wydaniach była już okrągła). Na dodatek obie postacie łączyła podobna geneza: Shield tak jak bohater Marvela zyskał nadludzkie moce po zażyciu serum superżołnierza, którego twórca został zabity przez hitlerowców.

Postać Kapitana Ameryki pojawiała się w wielu różnych adaptacjach. W filmowej franczyzie Marvel Cinematic Universe odtwórcą superbohatera został Chris Evans, któremu w polskiej wersji językowej (oprócz fragmentów Pierwszego starcia zawartych w materiałach promujących Avengers) głosu użycza Paweł Ciołkosz. Evans pierwszy raz wcielił się w rolę Kapitana w filmie Captain America: Pierwsze starcie z 2011 roku.

Polski dubbing

Rok Tytuł Głos Aktor Próbka
2009 Super Hero Squad Modest Ruciński
2009 Avengers: Potęga i moc Robert Jarociński
2011 Captain America: Pierwsze starcie Paweł Ciołkosz Chris Evans
►
2012 Avengers Paweł Ciołkosz Chris Evans
►
2013 Thor: Mroczny świat Paweł Ciołkosz Chris Evans
2013 Bohaterowie Marvela: Doładowani na maksa Paweł Ciołkosz
2013 Hulk i agenci M.I.A.Z.G.I. Paweł Ciołkosz
2013 Avengers: Zjednoczeni Paweł Ciołkosz
2014 Kapitan Ameryka: Zimowy Żołnierz Paweł Ciołkosz Chris Evans
►
2015 Avengers: Czas Ultrona Paweł Ciołkosz Chris Evans
►
2015 Ant-Man Paweł Ciołkosz Chris Evans
►
2016 Kapitan Ameryka: Wojna bohaterów Paweł Ciołkosz Chris Evans
►
2017 Spider-Man: Homecoming Paweł Ciołkosz Chris Evans

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Więcej z Fandomu

Losowa wiki