Encyklopedia polskiego dubbingu
Advertisement


Marcin Januszkiewicz (ur. 20 marca 1987 roku w Piotrkowie Trybunalskim) – polski aktor, wokalista, autor tekstów piosenek i kompozytor.

Życiorys[]

Edukacja[]

Ukończył II Liceum Ogólnokształcące w Piotrkowie Trybunalskim oraz studia na wydziale aktorskim Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie (2010).

Kariera teatralna[]

Rozpoczynał karierę na deskach akademickiego teatru Collegium Nobilium, można go było ujrzeć, np. w sztuce Opowieści Lasku Wiedeńskiego Ödöna von Horvátha czy Chopin w Ameryce.

W latach 2010–2012 związał się z Teatrem Współczesnym w Warszawie, gdzie występował m.in. w spektaklach Moralność Pani Dulskiej Gabrieli Zapolskiej oraz Hamlet Williama Szekspira.

W latach 2012–2016 związany był z Teatrem Studio w Warszawie, gdzie znajdował się w obsadzie między innymi takich sztuk jak: Anna Karenina Lwa Tołstoja, Sąd Ostateczny Ödöna von Horvátha czy Wichrowe Wzgórza Emily Brontë, za rolę w której (jako Edgar Linton) otrzymał wyróżnienie aktorskie na 53. Kaliskich Spotkaniach Teatralnych. Rok później, podczas 54. Kaliskich Spotkań Teatralnych wraz z zespołem spektaklu Dwoje biednych Rumunów mówiących po polsku otrzymał Grand Prix tego festiwalu.

Związany jest również z innymi scenami, m.in. Teatrem Komedia w Warszawie (gdzie zagrał tytułową rolę w musicalu Zorro), Teatrem Studio Buffo w Warszawie (Cohen i Nohavica, reż. Marian Opania) i Teatrem Muzycznym Capitol we Wrocławiu (Trzej muszkieterowie).

Kariera muzyczna[]

Był solistą w bełchatowskim chórze Schola Cantorum Gospel Choir im. Piotra Kudyby. Jeden z pierwszych znaczących momentów w karierze muzycznej zrodził się ze współpracy m.in. z Natalią Sikorą i Jackiem Belerem, w 2009 roku, którego efektem był spektakl muzyczny O'Malley's Bar, oparty na tekstach piosenek Nicka Cavea, Toma Waitsa i Rolanda Topora. Spektakl ten zdobył główną nagrodę w Nurcie Off na 30. PPA we Wrocławiu.

W 2011 roku brał udział w 14. konkursie Pamiętajmy o Osieckiej. Zdobył I nagrodę publiczności w ramach koncertu finalistów w Leśniczówce Pranie oraz dwie nagrody: I nagroda jury oraz nagroda publiczności w ramach koncertu laureatów, za wykonanie utworów Wybacz Mamasza oraz Cyrk Nocą.

Kolejny rok przyniósł I nagrodę w 16. krajowym konkursie OFPA 2012 za utwór Wybacz Mamasza, akompaniament: Jacek Kita. W marcu tego samego roku występował na 33. PPA we Wrocławiu, zdobywając wyróżnienie od jury konkursu oraz nagrodę dziennikarzy Tukan Dziennikarzy.

W pierwszej połowie 2013 roku przeszedł eliminacje do konkursu Super Debiuty Opole 2013, aby 14. czerwca wystąpić w konkursie głównym, gdzie zaśpiewał piosenkę Na kulawej naszej barce (tekst Agnieszka Osiecka).

21 września 2015 ukazał się singiel Piotra Rubika „Miłość to słowa dwa”, który Marcin wykonuje wraz z Agnieszką Przekupień. 26 września 2015 roku wziął udział w koncercie Pieśni szczęścia, który od był się na Kadzielni w Kielcach. Zapis z tego koncertu został wydany jako album muzyczny, którego premiera odbyła się 20 listopada.

Oprócz kariery solowej komponuje i pisze teksty piosenek, jest m.in. autorem utworów Natalii Szroeder (Wszystko), Dawida Kwiatkowskiego (Afraid) czy Margaret (Nie chcę). Współpracuje z kompozytorem i aranżerem Mariuszem Obijalskim, z którym wspólnie skomponowali muzykę i napisali teksty piosenek do autorskiego musicalu Liżę Twoje Serce w reż. Agnieszki Glińskiej (premiera 2016 r., Teatr Muzyczny Capitol we Wrocławiu).
Źródło opisu: Wikipedia (treść udostępniona na licencji Creative Commons. Zobacz autorów artykułu).

Role w dubbingu[]

Filmy[]

Rok Tytuł Rola Aktor w wersji oryginalnej
2017 Piękna i Bestia

Wykonanie piosenek[]

Rok Tytuł Piosenka
2017 Piękna i Bestia „Bella”, „Gaston”, „Bestii – śmierć!”

Linki zewnętrzne[]

Advertisement