Fandom

Polski dubbing Wikia

Mariusz Bonaszewski

4223strony na
tej wiki
Dodaj nową stronę
Dyskusja0 Udostępnij


Mariusz Bonaszewski (ur. 26 sierpnia 1964 w Koszalinie) – aktor teatralny, filmowy, telewizyjny, dubbingowy i radiowy.

Biografia

Pierwsze kroki na scenie stawiał w Słupskim Teatrze Dramatycznym (1984), gdzie trafił zaraz po ukończeniu liceum. W latach 1988-1997 był aktorem Teatru Dramatycznego w Warszawie, gdzie współpracował m.in. z reżyserem Maciejem Prusem. Jedną z najważniejszych ról zagranych w tym teatrze był Konstanty Trieplew w Mewie Czechowa. Bardzo dobrze ocenili ją krytycy. Rok później otrzymał możliwość zagrania Hamleta w dość kontrowersyjnej i prowokacyjnej inscenizacji Andrzeja Domalika. Rolę tę szczególnie ciepło przyjęła publiczność, zwłaszcza nastoletnia.

Przez pewien czas Bonaszewski współpracował z wrocławskim Teatrem Polskim, gdzie miał możliwość grać w spektaklach reżyserowanych przez Jerzego Jarockiego. Współpraca ta okazała się dla aktora znacząca. Zagrał m.in. Fryderyka Wettera w Kasi z Heilbronnu w 1994 roku i tytułowego Płatonowa w r. 1996. Ta ostatnia rola jest określana przez krytyków jako karykatura Hamleta w rosyjskim wydaniu i została przez nich wysoko oceniona.

Od 1997 roku Mariusz Bonaszewski należy do zespołu Teatru Narodowego w Warszawie. Grywa tam w klasyce polskiej i obcej. Współpracuje także z teatrem radiowym i z Teatrem Telewizji.

Bonaszewski należy do aktorów, którzy skupiają się raczej na karierze teatralnej. W filmie zadebiutował w roku 1986 niewielką rolą w Maskaradzie Janusza Kijowskiego. Od czasu do czasu pojawia się jednak w filmach, serialach telewizyjnych oraz dubbingach.

Życie prywatne

Jest związany z aktorką, Dorotą Landowską. Para ma dwoje dzieci, Marię (ur. 2002) i Stanisława.

Źródło opisu: Wikipedia (treść udostępniona na licencji Creative Commons. Zobacz autorów artykułu).

Role w dubbingu

Filmy

Rok Tytuł Rola Aktor w wersji oryginalnej
2012 Avengers Tony Stark / Iron Man Robert Downey Jr.
►
2013 Iron Man 3 Tony Stark / Iron Man Robert Downey Jr.
2015 Avengers: Czas Ultrona Tony Stark / Iron Man Robert Downey Jr.
►
2016 Kapitan Ameryka: Wojna bohaterów Tony Stark / Iron Man Robert Downey Jr.
►
2016 Łotr 1: Gwiezdne wojny – Historie Orson Krennic Ben Mendelsohn
►

Gry komputerowe

Rok Tytuł Rola Aktor w wersji oryginalnej
2014 Hearthstone Mirażysta (Podróż do wnętrza Un'Goro)
►
Ozruk (Podróż do wnętrza Un'Goro)
►

Linki zewnętrzne

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Więcej z Fandomu

Losowa wiki