FANDOMOmar Sangare (ur. 14 listopada 1970 roku w Stalowej Woli) – polski aktor, reżyser, pedagog i pisarz na stałe mieszkający w Nowym Jorku.

Życiorys

Wczesne lata

Pochodzi ze Stalowej Woli, gdzie się wychował. W młodości był ministrantem, ratownikiem wodnym i harcerzem. Uczył się w szkole muzycznej. W 1993 roku ukończył Akademię Teatralną w Warszawie, studiując pod okiem twórców, takich jak m.in.: Tadeusz Łomnicki, Zbigniew Zapasiewicz, Ryszarda Hanin i Andrzej Wajda. Zaproszony przez British American Drama Academy współpracował z Jeremym Ironsem, Alanem Rickmanem i Derekiem Jacobim w Balliol College w Oxfordzie. W 2006 otrzymał tytuł doktora Akademii Teatralnej w Warszawie.

Kariera

Jest laureatem wielu nagród, takich jak np. wyróżnienia krytyków „Denver Post”, nagrody Stowarzyszenia Obrońców Misji Amerykańskiej, wyróżnienia recenzentów „Chicago Reader”, nagrody Dziennikarzy Wrocławia, dyplomu Festiwalu Teatralnego w Kijowie, Grand Prix Festiwalu Teatralnego we Wrocławiu, Nagrody Polskiego Radia. Magazyn „Elle” wyróżnił go tytułem „jednego z najlepiej ubranych Polaków”. Za swój autorski monodram, Recenzent Naprawdę Teatralny, otrzymał tytuł najlepszego aktora na Festiwalu Teatrów Niezależnych w Nowym Jorku oraz nagrodę za najlepszy spektakl na Festiwalu Teatralnym w San Francisco.

Na scenie grał m.in.: Horacja w Hamlecie, Paula w Szóstym stopniu oddalenia Guare’a, Abada w Que West Koltesa, Świętoszka w sztuce Moliera oraz główną rolę w przedstawieniu Frankenstein. W Teatrze Telewizji wystąpił w produkcji Akwizytorom dziękujemy w reż. Ryszarda Bugajskiego. Zagrał w filmach: Smacznego telewizorku Pawła Trzaski, Jim Lukaszewicza, Tato Macieja Ślesickiego, Egoiści Mariusza Trelińskiego i innych.

Sangare użyczył także swojego głosu w dubbingu w filmach, takich jak m.in.: Mała Syrenka (jako Krab Sebastian), Miasto piesprawia (jako Elliot Shag), ReBoot (jako Bob), Radiostacja Roscoe (jako River) i w serialu Leśna rodzina.

Podczas Festiwalu Teatralnego w Edynburgu, prowadził Master Class dla przedstawicieli Młodzieżowego Parlamentu Europejskiego. Współpracował m.in. z Uniwersytetem Kalifornijskim w Los Angeles, San Diego i Santa Barbara oraz Uniwersytetem Wesleyan. Obecnie wykłada na Wydziale Sztuk Teatralnych w Williams College, uczelni zajmującej przodującą pozycję w rankingu America’s Best Colleges.

Pojawiał się w programach TVP, m.in. Kabarecie Olgi Lipińskiej, Słów cięcie-gięcie Szymona Majewskiego. W 1999 wyreżyserował dla Telewizji Polskiej swój autorski program Język dla zaawansowanych. W tym samym roku wyreżyserował w Red Room Theater na Manhattanie własną sztukę Julia. Zagrała w niej amerykańska aktorka Deborah Latz. Zagrał tytułową rolę w wyróżnionej przez „Newsday” i „New York Times” nowojorskiej inscenizacji Otella.

W lutym 2005 za interpretację własnego monodramu True Theater Critic zdobył pierwszą nagrodę na Festiwalu Jednego Aktora w Vancouver. W 2007 rocznik „Strumień” opublikował obszerny esej opracowany na podstawie swojej pracy doktorskiej nt. Otella.

Ma na swoim koncie kilka tekstów literackich: dwa zbiory poezji Krajobraz Duszy i Postscriptum, zbiory opowiadań Bajki dla Starego Konia, Bajki dla Czarnej Owcy, Bajki dla Porządnego Człowieka, muzyczny cd-album On, publikacje felietonów, a także scenariusze teatralne, telewizyjne i filmowe. Jego ostatnia publikacja to Biały z zazdrości. Otello Williama Szekspira. Jest to książkowa wersja jego pracy doktorskiej obronionej w warszawskiej Akademii Teatralnej. Ukazała się nakładem wydawnictwa Nowy Świat w 2010 roku. Za pozycję tę został uhonorowany nagrodą literacką swojej rodzinnej miejscowości „Gałązką Sosny”.

W latach 2005-2006 występował gościnnie w programie Szymon Majewski Show, gdzie parodiował postaci, takie jak: Tina Turner, Frank Sinatra i jednego z wokalistów grupy The Village People.

W 2007 powołał Międzynarodowy Festiwal Teatralny Dialogue ONE w Stanach Zjednoczonych, któremu przewodniczy jako dyrektor artystyczny. Od 2010 patronuje Festiwalowi Teatralnemu United Solo w Nowym Jorku.

Przy okazji wizyty Baracka Obamy w Polsce w 2011 roku Sangare został zaproszony do udziału w projekcie promującym polsko-amerykańskie relacje. Departament Stanu USA wyprodukował trzy krótkometrażowe filmy przedstawiające karierę Omara Sangare w Ameryce.
Źródło opisu: Wikipedia (treść udostępniona na licencji Creative Commons. Zobacz autorów artykułu).

Role dubbingowe

Filmy

Rok Tytuł Rola Aktor w wersji oryginalnej
1999 Gwiezdne wojny: Część I – Mroczne widmo Obi-Wan Kenobi Ewan McGregor
Omar Sangare - GW1
2003 Country Miśki Hamm Daryl Mitchell
Omar Sangare - TCB

Seriale

Rok Tytuł Rola Aktor w wersji oryginalnej
1996 Wieczór z muppetami Coolio Coolio

Seriale animowane

Rok Tytuł Rola Aktor w wersji oryginalnej
1995 Mała syrenka Sebastian Samuel E. Wright
1999 Blokersi


Wykonanie piosenek

Rok Tytuł Piosenka
1995 Mała syrenka (serial) Partie wokalne Sebastiana

Linki zewnętrzne