FANDOMPaul Stephen Rudd (ur. 6 kwietnia 1969 w Passaic) – amerykański aktor, komik, scenarzysta i producent filmowy.

Życiorys

Wczesne lata

Urodził się w rodzinie żydowskich imigrantów z Anglii, prawdziwe nazwisko rodziny brzmiało Rudnitzky. Syn Michaela Rudda, byłego wiceprezesa World Airways, i menadżerki stacji telewizyjnej. Wychowywał się w Overland Park w stanie Kansas. Po ukończeniu Broadmoor Junior High i Shawnee Mission West High Schools w Kansas City, w stanie Missouri, w 1987 roku, uczęszczał na wydział teatralny do college'u przy Uniwersytecie Kansas w Lawrence. W 1991 roku ukończył American Academy of Dramatic Arts w Pasadenie. Naukę kontynuował na Amerykańsko-Brytyjskiej Akademii w Oksfordzie, gdzie zagrał tytułową kreację w dramacie szekspirowskim Hamlet w reżyserii Bena Kingsleya.

Kariera

Dorabiał jako DJ na żydowskich uroczystościach bar micwa, zanim wystąpił w dwóch filmach Petera Foldy: Pytanie etniczne (A Question of Ethics, 1992) i Tajemnica Jamiego (Jamie's Secret, 1992) oraz w serialu NBC Siostry (Sisters, 1992-95) jako Kirby Quimby Philby, mąż Reed Halsey (Ashley Judd). Po występie w telefilmie sci-fi CBS Nastanie wielki ogień (The Fire Next Time, 1993) i sitcomie Fox Dziki owies (Wild Oats, 1994), zwrócił na siebie uwagę debiutancką rolą kinową Josha, nieco staroświeckiego przybranego brata Cher Horowitz (Alicia Silverstone) w komedii romantycznej Dwa kciuki w górę (Clueless, 1995). W sitcomie ABC Słodkie zmartwienia (Clueless, 1996) spotykał się z główną bohaterką Cher Horowitz (Rachel Blanchard).

W 1997 roku zadebiutował na scenie Broadwayu w sztuce Ostatnia noc Ballyhoo (The Last Night of Ballyhoo) jako Joe Farkas i rok później zagrał Orsino w komedii szekspirowskiej Wieczór trzech króli (Twelfth Night) u boku Helen Hunt i Kyry Sedgwick.

W 1998 roku rozpoczął pracę na planie filmu Chicken Blood and Other Tales, jednak produkcję przerwano. W komedii romantycznej Moja miłość (The Object of My Affection, 1998) wystąpił w roli geja, w którym zakochuje się Nina (Jennifer Aniston). W sitcomie NBC Przyjaciele (Friends, 2002-2004) pojawił się jako Mike Hannigan, mąż Phoebe Buffay (Lisa Kudrow).

Życie prywatne

23 lutego 2003 roku ożenił się z Julie Yaeger. Mają syna Jacka Sullivana (ur. 2006) i córkę Darby (ur. 2010).
Źródło opisu: Wikipedia (treść udostępniona na licencji Creative Commons. Zobacz autorów artykułu).


Polski dubbing

Rok Tytuł Rola Polski głos Próbka
2004 Legenda telewizji Brian Fantana Adam Bauman
Adam Bauman - Legenda telewizji
2006 Noc w muzeum Dan Janusz Wituch
2015 Ant-Man Scott Lang / Ant-Man Piotr Adamczyk
Piotr Adamczyk - Ant-man
2016 Kapitan Ameryka: Wojna bohaterów Scott Lang / Ant-Man Piotr Adamczyk
Piotr Adamczyk - KAWB
2018 Ant-Man i Osa Scott Lang / Ant-Man Piotr Adamczyk
Piotr Adamczyk - Ant-Man i Osa

Zwiastuny i inne

  1. W pierwszym zwiastunie filmu Ant-Man dubbingowany był przez Marcina Przybylskiego.
  2. W drugiem zwiastunie filmu Ant-Man dubbingowany był przez Marcina Perchucia.

Linki zewnętrzne