Encyklopedia polskiego dubbingu
Advertisement


Maciej Gracjan Zakościelny (ur. 7 maja 1980 roku w Stalowej Woli) – polski aktor filmowy, telewizyjny i teatralny.

Życiorys[]

Zdawał dwa razy do szkoły teatralnej. Do 2004 roku studiował w Akademii Teatralnej w Warszawie (nie ma tytułu magistra). Uczył się w Państwowej Szkole Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Stalowej Woli w klasie skrzypiec.

Pierwszą rolę dostał w serialu Plebania, gdzie zagrał Marka Bednarka. Później wystąpił m.in. w Sforze (jako wspólnik Lipskiego), Na jelenie (Emil) oraz w serialu Samo Życie (jako Antoni Knapik). Widzowie mogli go też oglądać w trzech przedstawieniach Teatru Telewizji: Sesja castingowa, Książę nocy oraz 1 września. Jako Igor, kolega serialowego Tomka, zagrał w Na dobre i na złe. W Starej baśni zagrał Wramota, swoją pierwszą rolę kostiumową.

W 2004 roku na łódzkim festiwalu szkół teatralnych otrzymał nagrodę za ruch sceniczny i ekspresję. Następnie dołączył do zespołu Teatru Współczesnego. Grał w sztukach Udając ofiarę oraz Porucznik z Inishmore. Również w 2004 roku zaczął pracę nad serialem telewizji TVN Kryminalni, wcielając się w postać podkomisarza Marka Brodeckiego. W 2005 wystąpił w komedii romantycznej Tylko mnie kochaj w reżyserii Ryszarda Zatorskiego. W następnym roku zagrał w kolejnym filmie tego samego reżysera, Dlaczego nie!. W latach 2008–2014 grał postać Bronka Woyciechowskiego w serialu o Cichociemnych, pt. Czas honoru.

Występuje również w rolach dubbingowych, m.in. w filmach Eragon (rola tytułowa), Sposób na rekina (PI / Pyś), Harry Potter i więzień Azkabanu (Stan Shunpike), Fałszywa dwunastka (Charlie Baker) czy serialu 6 w pracy (Jonsey). W 2008 roku użyczył głosu głównemu bohaterowi gry komputerowej Prince of Persia.

Rok 2008 przyniósł aktorowi kolejne sukcesy. W lutym w Warszawie odbyła się premiera I edycji muzycznego spektaklu „Śpiewając Jazz” w reżyserii Zbigniewa Dzięgiela, w którym Zakościelny po raz pierwszy publicznie zaprezentował swój talent muzyczny (ukończył podstawową i średnią szkołę muzyczną II stopnia w klasie skrzypiec). W projekcie poświęconym „polskiej królowej swingu” Carmen Moreno i jej wnuczce Annie Serafińskiej, pokazał się jako muzyk: grał na skrzypcach i śpiewał swingowe piosenki.

W listopadzie 2009 roku Maciej Zakościelny wystąpił w II edycji „Śpiewając Jazz”, śpiewając i grając na premierze spektaklu na Festiwalu Jazz Jamboree, gdzie na scenie towarzyszył Mariannie Wróblewskiej – jednej z najciekawszych wokalistek historii polskiego jazzu i Beacie Przybytek – pianistce, wokalistce jazzowej. Projekt „Śpiewając Jazz” z udziałem Macieja Zakościelnego produkowany jest od 2008 r. przez Fundację Artystyczną im. Kaliny Jędrusik „Kalinowe Serce”.

W 2011 roku Maciej Zakościelny wystąpił w programie muzycznym Tak to leciało!, emitowanym w telewizji TVP2. Swoją wygraną, czyli 25 tys. złotych, przekazał fundacji Kaliny Jędrusik „Kalinowe serce”.

Życie prywatne[]

W 2016 roku Maciej Zakościelny po raz pierwszy został ojcem. Jego partnerka Paulina Wyka urodziła mu syna.
Źródło opisu: Wikipedia (treść udostępniona na licencji Creative Commons. Zobacz autorów artykułu).

Role w dubbingu[]

Filmy[]

Rok Tytuł Rola Aktor w wersji oryginalnej
2004 Harry Potter i więzień Azkabanu Stan Shunpike Lee Ingleby
2006 Eragon Eragon Edward Speleers
2016 Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć Newt Scamander Eddie Redmayne
2018 Fantastyczne zwierzęta: Zbrodnie Grindelwalda Newt Scamander Eddie Redmayne
2018 Pułapka czasu Doktor Alex Murry Chris Pine

Gry komputerowe[]

Rok Tytuł Rola Aktor w wersji oryginalnej
2008 Prince of Persia Książę Nolan North


Linki zewnętrzne[]

Advertisement