FANDOMRobert Talarczyk (ur. 21 stycznia 1968 r. w Katowicach) – reżyser, aktor, scenarzysta, dramaturg.

Życiorys

W latach 2005 - 2013 dyrektor Teatru Polskiego w Bielsku-Białej. Od września 2013 roku dyrektor Teatru Śląskiego. Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej we Wrocławiu. Po studiach związany przez kilkanaście lat z Teatrem Rozrywki w Chorzowie, w którym debiutował również jako reżyser (Ptasiek, 1998). Kolejne dokonania reżyserskie Roberta Talarczyka mają miejsce na śląskich scenach: Teatru Korez: Ballady kochanków i morderców według Nicka Cave’a (2002), Cholonek (2004), Kometa, czyli ten okrutny XX wiek według Nohavicy (2007) i 2 (2009), Teatru Gry i Ludzie w Katowicach: Miłość Fedry (2003) oraz Niezidentyfikowane szczątki ludzkie i prawdziwa natura miłości (2004), Teatru Rozrywki, m.in. Krzyk według Jacka Kaczmarskiego (2004), Teatru Śląskiego – Underground (2009) i Gliwickiego Teatru Muzycznego – Bulwar zdradzonych marzeń (2011).

Cholonka (współreżyseria Mirosław Neinert) w Teatrze Korez zagrano dotąd ponad 450 razy w kraju i za granicą. Spektakl po śląsku, o Śląsku i o Ślązakach, okrzyknięty Spektaklem Roku, w tej kategorii otrzymał w 2005 roku Złotą Maskę – nagrodę artystyczną Marszałka Województwa Śląskiego. W 2013 roku w Teatrze Śląskim wyreżyserował Piątą stronę świata – adaptację debiutanckiej powieści Kazimierza Kutza, która zdobyła pierwsze miejsce w XIX edycji Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.

W kierowanym przez siebie Teatrze Polskim w Bielsku-Białej zrealizował kilkanaście przedstawień. Najważniejsze z nich to: Testament Teodora Sixta (2006) – finalista Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej, Intercity (2008) – laureat nagrody Młodych Krytyków na XVI Międzynarodowym Festiwalu Zderzenie, Żyd (2008) – laureat Nagrody Głównej gdyńskiego Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych R@port, finalista I edycji programu Teatr Polska, Szwejk – nagrodzony Perłą Sąsiadów na Festiwalu Teatrów Europy Środkowej Sąsiedzi, Mistrz & Małgorzata Story (2011) – cztery nominacje do Nagrody Złota Maska oraz Amadeus (2012).

Robert Talarczyk jest też laureatem Specjalnej Złotej Maski za kreatywność i wszechstronność umiejętności adaptatorskich, aktorskich i reżyserskich za spektakle: Cholonek, Krzyk według Jacka Kaczmarskiego i Niezidentyfikowane szczątki ludzkie (2005), nagrody za reżyserię spektaklu Pomalu, a jeszcze raz! (Teatr Capitol) na XIII Ogólnopolskim Festiwalu Komedii Talia w Tarnowie (2009) oraz statuetki Hanys za umiejętność łączenia działań reżysera, aktora i menedżera (2010.) Jest laureatem Nagrody Tygodnia Kultury Śląska (2012). W tym samym roku został zgłoszony do Paszportu Polityki w kategorii Teatr. W 2014 roku za Piątą stronę świata otrzymał dwie Złote Maski: za reżyserię i w kategorii Przedstawienie Roku. Na XIV Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry" – Sopot 2014 uhonorowany nagrodami za reżyserię telewizyjnej wersji "Piątej strony świata" oraz za adaptację powieści Kazimierza Kutza.

Poza wymienionymi scenami śląskimi współpracuje z warszawskimi teatrami, Capitol: Pomalu, a jeszcze raz!, (2008); Carmen. Sztuka na 10 telefonów komórkowych (2011) oraz Teatrem Kamienica: Ptaszek (2011). Współpracuje również z Teatrem Rampa, w którym zrealizował spektakl Monsters. Pieśni Morderczyń (2011) na podstawie własnego scenariusza z premierowymi piosenkami Renaty Przemyk. W 2012 roku wspólnie z Witoldem Mazurkiewiczem wyreżyserował w Teatrze Rampa spektakl Anny Burzyńskiej Tango Piazzolla, zaś w Teatrze Capitol premierowy tekst Marka Modzelewskiego Szwedzki stół z udziałem artystów Kabaretu Moralnego Niepokoju – Robertem Górskim i Mikołajem Cieślakiem.

Robert Talarczyk jako aktor występował w śląskich filmach Macieja Pieprzycy: Barbórka, Kryminalni. Misja Śląska, serial Kryminalni (odcinki 41-43 - Tryptyk śląski), Drzazgi, Magdaleny Piekorz: Senność, Ingmara Villqista i Adama Sikory: Ewa.

Pisze i tłumaczy teksty piosenek. W 2011 roku ukazała się jego debiutancka płyta pt. Słowa. Jest Ślązakiem. Mieszka w Katowicach.
Źródło opisu: Wikipedia (treść udostępniona na licencji Creative Commons. Zobacz autorów artykułu).

Role dubbingowe

Filmy

Rok Tytuł Rola Aktor w wersji oryginalnej
2017 Azyl Jan Żabiński Johan Heldenbergh
Robert Talarczyk - Azyl

Linki zewnętrzne