FANDOM


Start International Polska

Start International Polska (dawniej: Przedsiębiorstwo Start International Polska) – polskie studio dźwiękowo-montażowe, filia francuskiego przedsiębiorstwa Hiventy, zajmujące się realizacją audiowizualną dźwięku dla potrzeb telewizji, radia, reklam, gier oraz produkcji filmowych. Start International dysponuje łącznie sześcioma studiami o warunkach akustycznych spełniających najwyższe światowe normy oraz kilkoma pomieszczeniami technicznymi. Przedsiębiorstwo istnieje od 1995 roku, swoją siedzibę ma w Warszawie przy ulicy Cybernetyki 9.

Ze studiem współpracowały m.in. takie stacje telewizyjne jak: Ale Kino+, Best Film, Canal+, Cartoon Network, Cinema City, Cyfrowy Polsat, Disney, DreamWorks, Forum Film Poland, Imperial Entertainment Home Video, ITI Film Studio, Kuchnia+, Monolith Films, Planète+, Reader’s Digest, Sony Pictures Studios, SPI International Polska, Telewizja Polska, TVN, United International Pictures, Universal Pictures, Vision Film Distribution, Warner Bros., Disney Channel i Nickelodeon.

Zrealizowane polskie wersje

Filmy

Rok Tytuł Twórca / funkcja
1992 Powrót do Howards End Ewa Złotowska
Samotnicy Paweł Galia
1995 Niezwykłe przygody małej pandy
1995 Benny i Joon Ewa Kania-Grochowska
Fanfan Maria Horodecka
Kalifornia Krzysztof Kołbasiuk
Księżniczka Caraboo Ewa Złotowska
Miasteczko Twin Peaks: Ogniu, krocz ze mną
Mina Tannenbaum Krzysztof Kołbasiuk
Pokój z widokiem Maria Horodecka
Przyjaciele Petera
Stalowe magnolie Ewa Złotowska
Thelma i Louise Janusz Dymek
Wiedźmy Ewa Złotowska
Wydział Rosja Krzysztof Kołbasiuk
1996 Córka d’Artagnana Ewa Złotowska, Joanna Wizmur-Klimczuk
Czarny Książę Ewa Kania-Grochowska
Dzieciak do wynajęcia Dobrosława Bałazy
Sommersby Maria Horodecka
Stanley i Iris Dobrosława Bałazy
Szaleństwo króla Jerzego Ewa Złotowska
Zamek w chmurach Dobrosława Bałazy
1997 Alex – sam w domu Ewa Złotowska
Rob Roy
1998 Flubber Joanna Wizmur-Klimczuk
Lassie Ewa Złotowska
Miłość i wojna Paweł Galia
Szczęśliwy dzień Ewa Złotowska
1999 Wielki Joe Joanna Wizmur-Klimczuk
2000 Grinch: Świąt nie będzie Elżbieta Kopocińska
Król sokołów Joanna Wizmur-Klimczuk
Wszyscy moi bliscy Ewa Złotowska
2001 102 dalmatyńczyki Joanna Wizmur-Klimczuk
Mali agenci
2002 Asterix i Obelix: Misja Kleopatra
2003 8. Mila
But Manitou
Mali agenci 2: Wyspa marzeń
Old School Elżbieta Kopocińska
Złap mnie, jeśli potrafisz Ewa Złotowska
2004 Mali agenci 3D: Trójwymiarowy odjazd Joanna Wizmur-Klimczuk
RRRrrrr!!!
Wygraj randkę! Marek Robaczewski
Zapłata Joanna Wizmur-Klimczuk
2005 Rekin i Lava: Przygoda w 3D Elżbieta Kopocińska
Żony ze Stepford
2006 Niania Joanna Wizmur-Klimczuk
2007 Most do Terabithii Elżbieta Kopocińska
Za linią wroga II: Oś zła Paweł Galia
2012 Królewna Śnieżka Elżbieta Kopocińska
Niesamowity Spider-Man Anna Apostolakis-Gluzińska
2013 Gra Endera Elżbieta Kopocińska
Powrót na wyspę Nim
2014 Bella i Sebastian Anna Apostolakis-Gluzińska
Niesamowity Spider-Man 2
Noe: Wybrany przez Boga Marek Robaczewski
Transformers: Wiek zagłady Elżbieta Kopocińska
Wojownicze żółwie ninja Grzegorz Drojewski
2015 Bella i Sebastian 2 Anna Apostolakis-Gluzińska
2016 BFG: Bardzo Fajny Gigant Marek Robaczewski
Bogowie Egiptu Elżbieta Kopocińska
Łowca i Królowa Lodu
Warcraft: Początek
Wojownicze żółwie ninja: Wyjście z cienia Grzegorz Drojewski
2017 Azyl Elżbieta Kopocińska
Był sobie pies Anna Apostolakis-Gluzińska
Jumanji: Przygoda w dżungli Elżbieta Kopocińska
Power Rangers
Transformers: Ostatni rycerz
2018 Bella i Sebastian 3 Anna Apostolakis-Gluzińska
Cudowny chłopak
Jurassic World: Upadłe królestwo Elżbieta Kopocińska
Pacific Rim: Rebelia
Piotruś Królik Anna Apostolakis-Gluzińska

Seriale

Rok Tytuł Twórca / funkcja
1994 Nowe przygody Supermana Paweł Galia, Maria Horodecka
1995 A Woman of Independent Means Ewa Złotowska
1995 Czy boisz się ciemności? Paweł Galia
Moje tak zwane życie Ewa Kania-Grochowska
Mściciel na harleyu Paweł Galia
Przygoda na Dzikim Zachodzie
Szaleję za tobą
2016 Flaked Wojciech Paszkowski
Talia czaruje w kuchni Marek Klimczuk

Gry komputerowe

Rok Tytuł Twórca / funkcja
2001 Baldur’s Gate II: Tron Bhaala Paweł Galia
Diablo II: Lord of Destruction
Icewind Dale: Serce zimy
The Wiggles
Zax: Galaktyczny wojownik
2002 Gothic
Hitchcock: Ostatnie cięcie
Kirikou: Afrykańska przygoda Elżbieta Kopocińska
Might and Magic IX
Muminki: W dolinie Muminków Paweł Galia
Scooby-Doo!: Strachy na lachy
Warcraft III: Reign of Chaos Jarosław Boberek
Warlords: Battlecry II Paweł Galia, Elżbieta Kopocińska
Zabawa z Kubusiem Puchatkiem: Puchatkowe przyjęcie
2003 Gdzie jest Nemo?
Gothic II
I.G.I-2: Covert Strike
Julia: Podróż do przeszłości – Kolorowe lata 60. Elżbieta Kopocińska
Julia: Podróż do przeszłości – Szalone lata 20.
Odjazdowy rajd
Prosiaczek i przyjaciele
Rayman 3: Hoodlum Havoc Bartosz Wierzbięta
Robin Hood: Legenda Sherwood
Scooby-Doo!: Miasto duchów
Scooby-Doo!: Piramidalna zagadka
ToCA Race Driver Paweł Araszkiewicz
Warcraft III: The Frozen Throne
2004 Iniemamocni
Król lew: Powrót do Lwiej Ziemi
Mój brat niedźwiedź
Richard Burns Rally
Scooby-Doo! Terror kamiennego smoka Paweł Araszkiewicz
Scooby-Doo! 2: Potwory na gigancie
Shrek 2
Świątynia pierwotnego zła Paweł Araszkiewicz
2005 Age of Empires III
Empire Earth II Paweł Araszkiewicz
Garfield
Kurczak Mały
Madagaskar
2006 Agent Hugo: RoboRumble
Gothic 3
Heroes of Might and Magic V Elżbieta Kopocińska
Heroes of Might and Magic V: Kuźnia przeznaczenia Paweł Galia
Neverwinter Nights: Kingmaker
Neverwinter Nights 2 Paweł Galia
Pro Evolution Soccer 6
Stubbs the Zombie in Rebel Without a Pulse Artur Kaczmarski
Viva Piñata
2007 Assassin’s Creed Marek Klimczuk
Overlord
Scooby-Doo! Kamera! Akcja! Zamęt!
Shrek Trzeci
Test Drive Unlimited Paweł Araszkiewicz
Wiedźmin Elżbieta Kopocińska
2008 Alone in the Dark
Brothers in Arms: Hell’s Highway
Fallout 3 Maciej Kowalski
Gothic 3: Zmierzch bogów
Heroes of Might and Magic V: Dzikie hordy Maciej Kowalski
Kung Fu Panda
Mass Effect Elżbieta Kopocińska, Agnieszka Kunikowska
Prince of Persia
Sam & Max: Sezon 1 Paweł Galia
So Blonde: Blondynka w opałach Sławomir Czwórnóg
2009 Dragon Age: Początek Maciej Kowalski
Mirror’s Edge
2010 Arcania: Gothic 4 Maciej Kowalski
Battlefield: Bad Company 2
Disciples III: Odrodzenie Maciej Kowalski
Dragon Age: Początek – Przebudzenie
Shrek Forever
The Fight: Lights Out Maciej Kowalski
The Settlers 7: Droga do królestwa
Tom Clancy’s H.A.W.X. 2
2011 1812: Serce Zimy
Battlefield 3
Crysis 2
Darkspore
Disciples III: Wskrzeszenie Paweł Galia
Resistance 3
The Elder Scrolls V: Skyrim Paweł Galia
Twierdza 3
Wiedźmin 2: Zabójcy królów Maciej Kowalski, Elżbieta Kopocińska
2012 Antek Maciej Kowalski
Diablo III
Halo 4 (kampania fabularna)
Medal of Honor: Warfighter Maciej Kowalski
Resistance: Burning Skies
Sorcery: Świat magii Maciej Kowalski
The Elder Scrolls V: Skyrim – Dawnguard Paweł Galia
XCOM: Enemy Unknown
Wonderbook: Księga czarów
2013 Battlefield 4 Maciej Kowalski
Company of Heroes 2
Might & Magic: Heroes VI – Cienie mroku Paweł Galia
StarCraft II: Heart of the Swarm Michał Skarżyński, Maciej Kowalski
The Elder Scrolls V: Skyrim – Dragonborn Paweł Galia
The Elder Scrolls V: Skyrim – Hearthfire
2014 Diablo III: Reaper of Souls Maciej Kowalski
Enemy Front
Hearthstone
Sid Meier’s Civilization: Beyond Earth
Sunset Overdrive
2015 Battlefield Hardline Maciej Kowalski
Dying Light Marek Klimczuk
Everybody’s Gone to the Rapture Maciej Kowalski
FIM Speedway Grand Prix 15
Halo 5: Guardians
Heroes of the Storm Maciej Kowalski
Might & Magic: Heroes VII
StarCraft II: Legacy of the Void Maciej Kowalski
2016 Champions of Anteria
Dishonored 2 Maciej Kowalski, Andrzej Chudy
Doom Marek Klimczuk
Dying Light: The Following
Might & Magic: Heroes VII – Trial by Fire
Overwatch Maciej Kowalski
Starcraft II: Nova Covert Ops
2017 Diablo III: Rise of the Necromancer Maciej Kowalski
Dishonored: Death of the Outsider
Horizon Zero Dawn Maciej Kowalski, Marek Klimczuk, Marcin Bartkiewicz
StarCraft: Remastered Maciej Kowalski
2018 Frantics

Filmy animowane

Rok Tytuł Twórca / funkcja
1996 Kolorowe melodie (Była taka zima, Mały Tut, Porywający rytm samby) Dobrosława Bałazy
1997 Zakochany kundel Maria Piotrowska
1998 Książę Egiptu Izabella Falewiczowa
1999 Piękna i Bestia: Zaczarowany świat Belli Joanna Wizmur-Klimczuk
2000 Uciekające kurczaki
2002 Piękna i Bestia
2003 Król lew (dokrętki z 2003 r.)
Spirited Away: W krainie bogów
2004 Van Helsing: Londyńskie zlecenie Elżbieta Kopocińska
2010 Ostatni władca wiatru Elżbieta Kopocińska
2014 Winx Club. Tajemnica morskich głębin Anna Apostolakis-Gluzińska
2016 Kubo i dwie struny Elżbieta Kopocińska
Sekretne życie zwierzaków domowych Marek Robaczewski
2017 Emotki: Film Elżbieta Kopocińska
Kocur

Seriale animowane

Rok Tytuł Twórca / funkcja
2005 Megas XLR Dariusz Dunowski
2013 Miasteczko South Park Maciej Kowalski
2014 Wujcio Dobra Rada Anna Apostolakis-Gluzińska
2015 BoJack Horseman Maciej Kowalski, Mariusz Arno Jaworowski
2016 Overwatch Maciej Kowalski
2017 Brickleberry Grzegorz Drojewski
Rick i Morty Mariusz Arno Jaworowski