FANDOM


Start International Polska

Start International Polska (dawniej: Przedsiębiorstwo Start International Polska) – polskie studio dźwiękowo-montażowe, filia francuskiego przedsiębiorstwa Hiventy, zajmujące się realizacją audiowizualną dźwięku dla potrzeb telewizji, radia, reklam, gier oraz produkcji filmowych. Start International dysponuje łącznie sześcioma studiami o warunkach akustycznych spełniających najwyższe światowe normy oraz kilkoma pomieszczeniami technicznymi. Przedsiębiorstwo istnieje od 1995 roku, swoją siedzibę ma w Warszawie przy ulicy Cybernetyki 9.

Ze studiem współpracowały m.in. takie stacje telewizyjne jak: Ale Kino+, Best Film, Canal+, Cartoon Network, Cinema City, Cyfrowy Polsat, Disney, DreamWorks, Forum Film Poland, Imperial Entertainment Home Video, ITI Film Studio, Kuchnia+, Monolith Films, Planète+, Reader’s Digest, Sony Pictures Studios, SPI International Polska, Telewizja Polska, TVN, United International Pictures, Universal Pictures, Vision Film Distribution, Warner Bros., Disney Channel i Nickelodeon.

Zrealizowane polskie wersje

Filmy

Rok Tytuł Twórca / funkcja
1992 Powrót do Howards End Ewa Złotowska
Samotnicy Paweł Galia
1995 Niezwykłe przygody małej pandy
1995 Benny i Joon Ewa Kania-Grochowska
Fanfan Maria Horodecka
Kalifornia Krzysztof Kołbasiuk
Kalle i anioły Ewa Kania-Grochowska
Księżniczka Caraboo Ewa Złotowska
Miasteczko Twin Peaks: Ogniu, krocz ze mną
Mina Tannenbaum Krzysztof Kołbasiuk
Pokój z widokiem Maria Horodecka
Przyjaciele Petera
Stalowe magnolie Ewa Złotowska
Thelma i Louise Janusz Dymek
Wiedźmy Ewa Złotowska
Wydział Rosja Krzysztof Kołbasiuk
1996 Córka d’Artagnana Ewa Złotowska, Joanna Wizmur-Klimczuk
Czarny Książę Ewa Kania-Grochowska
Dzieciak do wynajęcia Dobrosława Bałazy
Sommersby Maria Horodecka
Stanley i Iris Dobrosława Bałazy
Szaleństwo króla Jerzego Ewa Złotowska
Zamek w chmurach Dobrosława Bałazy
1997 Alex sam w domu Ewa Złotowska
Rob Roy
1998 Flubber Joanna Wizmur-Klimczuk
Lassie Ewa Złotowska
Miłość i wojna Paweł Galia
Szczęśliwy dzień Ewa Złotowska
1999 Wielki Joe Joanna Wizmur-Klimczuk
2000 Grinch: Świąt nie będzie Elżbieta Kopocińska
Król sokołów Joanna Wizmur-Klimczuk
Wszyscy moi bliscy Ewa Złotowska
2001 102 dalmatyńczyki Joanna Wizmur-Klimczuk
Mali agenci
2002 Asterix i Obelix: Misja Kleopatra
2003 8. Mila
But Manitou
Mali agenci 2: Wyspa marzeń
Old School Elżbieta Kopocińska
Złap mnie, jeśli potrafisz Ewa Złotowska
2004 Mali agenci 3D: Trójwymiarowy odjazd Joanna Wizmur-Klimczuk
RRRrrrr!!!
Wygraj randkę! Marek Robaczewski
Zapłata Joanna Wizmur-Klimczuk
2005 Rekin i Lava: Przygoda w 3D Elżbieta Kopocińska
Żony ze Stepford
2006 Niania Joanna Wizmur-Klimczuk
2007 Most do Terabithii Elżbieta Kopocińska
Za linią wroga II: Oś zła Paweł Galia
2012 Królewna Śnieżka Elżbieta Kopocińska
Niesamowity Spider-Man Anna Apostolakis-Gluzińska
2013 Gra Endera Elżbieta Kopocińska
Powrót na wyspę Nim
2014 Bella i Sebastian Anna Apostolakis-Gluzińska
Niesamowity Spider-Man 2
Noe: Wybrany przez Boga Marek Robaczewski
Transformers: Wiek zagłady Elżbieta Kopocińska
Wojownicze żółwie ninja Grzegorz Drojewski
2015 Bella i Sebastian 2 Anna Apostolakis-Gluzińska
2016 BFG: Bardzo Fajny Gigant Marek Robaczewski
Bogowie Egiptu Elżbieta Kopocińska
Łowca i Królowa Lodu
Warcraft: Początek
Wojownicze żółwie ninja: Wyjście z cienia Grzegorz Drojewski
2017 Azyl Elżbieta Kopocińska
Był sobie pies Anna Apostolakis-Gluzińska
Jumanji: Przygoda w dżungli Elżbieta Kopocińska
Power Rangers
Transformers: Ostatni rycerz
2018 Alfa Anna Apostolakis-Gluzińska
Bella i Sebastian 3
Cudowny chłopak
Jurassic World: Upadłe królestwo Elżbieta Kopocińska
Pacific Rim: Rebelia
Piotruś Królik Anna Apostolakis-Gluzińska
Robin Hood: Początek

Seriale

Rok Tytuł Twórca / funkcja
1994 Nowe przygody Supermana Paweł Galia, Maria Horodecka
1995 A Woman of Independent Means Ewa Złotowska
1995 Czy boisz się ciemności? Paweł Galia
Moje tak zwane życie Ewa Kania-Grochowska
Mściciel na harleyu Paweł Galia
Przygoda na Dzikim Zachodzie
Szaleję za tobą
2016 Flaked Wojciech Paszkowski
Talia czaruje w kuchni Marek Klimczuk

Gry komputerowe

Rok Tytuł Twórca / funkcja
2001 Baldur’s Gate II: Tron Bhaala Paweł Galia
Diablo II: Lord of Destruction
Icewind Dale: Serce zimy
Pszczółka Maja: Wielka burza
The Wiggles
Zax: Galaktyczny wojownik
2002 Gothic
Hitchcock: Ostatnie cięcie
Kirikou: Afrykańska przygoda Elżbieta Kopocińska
Might and Magic IX
Muminki: W dolinie Muminków Paweł Galia
Pszczółka Maja: Urodzinowa niespodzianka Paweł Galia
Scooby-Doo!: Strachy na lachy
Warcraft III: Reign of Chaos Jarosław Boberek
Warlords: Battlecry II Paweł Galia, Elżbieta Kopocińska
Zabawa z Kubusiem Puchatkiem: Puchatkowe przyjęcie
2003 Gdzie jest Nemo?
Gothic II
I.G.I-2: Covert Strike
Julia: Podróż do przeszłości – Kolorowe lata 60. Elżbieta Kopocińska
Julia: Podróż do przeszłości – Szalone lata 20.
Odjazdowy rajd
Prosiaczek i przyjaciele
Rayman 3: Hoodlum Havoc Bartosz Wierzbięta
Robin Hood: Legenda Sherwood
Scooby-Doo!: Miasto duchów
Scooby-Doo!: Piramidalna zagadka
ToCA Race Driver Paweł Araszkiewicz
Warcraft III: The Frozen Throne
2004 Iniemamocni
Król lew: Powrót do Lwiej Ziemi
Mój brat niedźwiedź
Richard Burns Rally
Rybki z ferajny
Scooby-Doo! Terror kamiennego smoka Paweł Araszkiewicz
Scooby-Doo! 2: Potwory na gigancie
Shrek 2
Świątynia pierwotnego zła Paweł Araszkiewicz
2005 Age of Empires III
Empire Earth II Paweł Araszkiewicz
Garfield
Kurczak Mały
Madagaskar
2006 Agent Hugo: RoboRumble
Gothic 3
Heroes of Might and Magic V Elżbieta Kopocińska
Heroes of Might and Magic V: Kuźnia przeznaczenia Paweł Galia
Neverwinter Nights: Kingmaker
Neverwinter Nights 2 Paweł Galia
Noddy: Szykujmy się do szkoły
Pro Evolution Soccer 6
Stubbs the Zombie in Rebel Without a Pulse Artur Kaczmarski
Viva Piñata
2007 Assassin’s Creed Marek Klimczuk
Neverwinter Nights 2: Maska zdrajcy
Overlord
Scooby-Doo! Kamera! Akcja! Zamęt!
Shrek Trzeci
Test Drive Unlimited Paweł Araszkiewicz
Wiedźmin Elżbieta Kopocińska
2008 Alone in the Dark
Brothers in Arms: Hell’s Highway
Buzz! Quiz TV
Fallout 3 Maciej Kowalski
Gothic 3: Zmierzch bogów
Heroes of Might and Magic V: Dzikie hordy Maciej Kowalski
Kung Fu Panda
Mass Effect Elżbieta Kopocińska, Agnieszka Kunikowska
Prince of Persia
Sam & Max: Sezon 1 Paweł Galia
So Blonde: Blondynka w opałach Sławomir Czwórnóg
2009 Dragon Age: Początek Maciej Kowalski
Mirror’s Edge
Neverwinter Nights 2: Gniew Zehira
2010 Arcania: Gothic 4 Maciej Kowalski
Battlefield: Bad Company 2
Disciples III: Odrodzenie Maciej Kowalski
Dragon Age: Początek – Przebudzenie
Shrek Forever
The Fight: Lights Out Maciej Kowalski
The Settlers 7: Droga do królestwa
Tom Clancy’s H.A.W.X. 2
2011 1812: Serce Zimy
Battlefield 3
Crysis 2
Darkspore
Disciples III: Wskrzeszenie Paweł Galia
Resistance 3
The Elder Scrolls V: Skyrim Paweł Galia
Twierdza 3
Wiedźmin 2: Zabójcy królów Maciej Kowalski, Elżbieta Kopocińska
2012 Antek Maciej Kowalski
Diablo III
Halo 4 (kampania fabularna)
Medal of Honor: Warfighter Maciej Kowalski
Resistance: Burning Skies
Sorcery: Świat magii Maciej Kowalski
The Elder Scrolls V: Skyrim – Dawnguard Paweł Galia
XCOM: Enemy Unknown
Wonderbook: Księga czarów
2013 Battlefield 4 Maciej Kowalski
Company of Heroes 2
Might & Magic: Heroes VI – Cienie mroku Paweł Galia
StarCraft II: Heart of the Swarm Michał Skarżyński, Maciej Kowalski
The Elder Scrolls V: Skyrim – Dragonborn Paweł Galia
The Elder Scrolls V: Skyrim – Hearthfire
2014 Diablo III: Reaper of Souls Maciej Kowalski
Enemy Front
Hearthstone
Sid Meier’s Civilization: Beyond Earth
Sunset Overdrive
2015 Battlefield Hardline Maciej Kowalski
Dying Light Marek Klimczuk
Everybody’s Gone to the Rapture Maciej Kowalski
FIM Speedway Grand Prix 15
Halo 5: Guardians
Heroes of the Storm Maciej Kowalski
Might & Magic: Heroes VII
StarCraft II: Legacy of the Void Maciej Kowalski
2016 Champions of Anteria
Dishonored 2 Maciej Kowalski, Andrzej Chudy
Doom Marek Klimczuk
Dying Light: The Following
Might & Magic: Heroes VII – Trial by Fire
Overwatch Maciej Kowalski
Starcraft II: Nova Covert Ops
2017 Diablo III: Rise of the Necromancer Maciej Kowalski
Dishonored: Death of the Outsider
Horizon Zero Dawn Maciej Kowalski, Marek Klimczuk, Marcin Bartkiewicz
StarCraft: Remastered Maciej Kowalski
2018 Frantics
Starlink: Battle for Atlas Marek Klimczuk

Filmy animowane

Rok Tytuł Twórca / funkcja
1996 Goofy na wakacjach Ewa Złotowska
Kolorowe melodie (segmenty Była taka zima, Mały Tut, Porywający rytm samby) Dobrosława Bałazy
1997 Zakochany kundel Maria Piotrowska
1998 Książę Egiptu Izabella Falewiczowa
1999 Piękna i Bestia: Zaczarowany świat Belli Joanna Wizmur-Klimczuk
2000 Uciekające kurczaki
2002 Piękna i Bestia
2003 Król lew (dokrętki z 2003 r.)
Spirited Away: W krainie bogów
2004 Van Helsing: Londyńskie zlecenie Elżbieta Kopocińska
2010 Ostatni władca wiatru Elżbieta Kopocińska
2014 Winx Club. Tajemnica morskich głębin Anna Apostolakis-Gluzińska
2016 Kubo i dwie struny Elżbieta Kopocińska
Sekretne życie zwierzaków domowych Marek Robaczewski
2017 Emotki: Film Elżbieta Kopocińska
Kocur

Seriale animowane

Rok Tytuł Twórca / funkcja
2005 Megas XLR Dariusz Dunowski
2013 Miasteczko South Park Maciej Kowalski
2014 Wujcio Dobra Rada Anna Apostolakis-Gluzińska
2015 BoJack Horseman Maciej Kowalski, Mariusz Arno Jaworowski
2016 Overwatch Maciej Kowalski
2017 Brickleberry Grzegorz Drojewski
Rick i Morty Mariusz Arno Jaworowski
2018 Paradise PD
Rozczarowani Grzegorz Drojewski