Encyklopedia polskiego dubbingu
Advertisement

Still Life – komputerowa gra przygodowa typu point and click z 2004 roku stworzona przez studio Microïds na komputery osobiste i konsolę Xbox. Światowa premiera gry miała miejsce 14 kwietnia 2005 roku, z kolei polska 18 listopada tego samego roku. W Polsce wydana została wyłącznie wersja przeznaczona na komputery osobiste. Początkowo dystrybuowana była przez Cenegę, a następnie prawa do niej przejęło IQ Publishing, które dystrybuowało ją z tym samym dubbingiem co Cenega. Gra stanowi swojego rodzaju kontynuację gry Post Mortem z 2002 roku, której głównym bohaterem jest Gustav McPherson. W 2009 roku doczekała się kontynuacji, Still Life 2, wydanej w Polsce wyłącznie z napisami.

Fabuła

Victoria McPherson, agent specjalny FBI, prowadzi dochodzenie w sprawie brutalnych morderstw mających miejsce w Chicago. Odwiedzając dom swojego ojca, znajduje na strychu dziennik należący do jej dziadka, prywatnego detektywa Gustava McPhersona. Oddając się jego lekturze odkrywa, że w latach 20. w czeskiej Pradze jej przodek prowadził dochodzenie w bardzo podobnej sprawie. W obydwu przypadkach ofiarą padały kobiety sprzedające swoje ciała – uliczne praskie prostytutki i pracownice chicagowskiego klubu Czerwona Latarnia – ponadto mordercy ubierali się w czarny płaszcz, cylinder i srebrną maskę.

Fabuła gry rozdziela się na dwie części, których akcja ma miejsce w dwudziestowiecznej Pradze i współczesnym Chicago. Gustavowi odkrywa tożsamość mordercy, temu jednak udaje się zbiec do Ameryki dzięki wpływowemu ojcu, zaś o morderstwa zostaje oskarżony McPherson. Victoria odkrywa, że seria morderstw podobnych do tych, nad którą pracuje, miała miejsce także w 1931 roku w Chicago i w 1956 w Los Angeles.

Malarz Daniel Perron specjalnie na potrzeby gry namalował obrazy, które odegrały niezwykle ważną rolę w fabule Still Life. Gra wykorzystuje mechanizmy typowe dla produkcji typu point and click – znalezione przedmioty gromadzone są w inwentarzu, gdzie można je dowolnie obracać i oglądać, zaś fabułę pchnąć można do przodu poprzez rozwiązywanie zagadek logicznych. Wielu recenzentów stwierdziło, że część zagadek, jak np. upieczenie ciastek na podstawie przepisu będącego poematem nt. idealnego mężczyzny, jest jednymi z najtrudniejszych, z jakimi spotkali się w grach. Elementem odróżniającym Still Life od większości gier przygodowych jest konieczność przeprowadzenia oględzin miejsca zbrodni, do czego bohaterka wykorzystuje m.in. aparat fotograficzny, ultrafiolet i pęsetę.

Wszystkie organizacje zajmujące się klasyfikacją gier jednoznacznie oceniły Still Life jako produkcję przeznaczoną wyłącznie dla dorosłych. Bohaterowie często używają niecenzuralnego słownictwa, pojawiają się odniesienia do czynności seksualnych, zaś okaleczone ciała ofiar narysowane są bardzo szczegółowo, mogąc odrzucić wrażliwsze osoby. Gra pod względem klimatu nawiązuje do takich pozycji filmowych jak Vidocq, Siedem czy Kolekcjoner kości. W przypadku gier zauważyć można podobieństwa do słynnego Blade Runner produkcji Electronic Arts oraz, w pewnych aspektach, do serii Silent Hill.
Źródło opisu: Wikipedia

Ekipa

Twórca Funkcja
Artur Kruczek Reżyseria
Michał Bochenek Tłumaczenie
Barbara Giecold

Obsada

Głos w dubbingu Rola Aktor w wersji oryginalnej Próbka
Anna Sroka-Hryń Victoria McPherson Sara Leger
Jarosław Boberek Gustav McPherson Sven Eriksson
Joanna Domańska Claire Ashby Pauline Little
Agnieszka Fajlhauer Apolina Jennifer Seguin
Vladanna Tominová Holly G. Frankel
Hanna Kinder-Kiss Ida Skaličková Sara Leger
Robert Kowalski Woźnica Arthur Holden
Katarzyna Kozak Milena Claudia Besso
Mia Holmes Jennifer Seguin
Artur Kruczek Bramkarz w Czerwonej Latarni Terrence Scammell
Przemysław Nikiel David Miller Arthur Holden
Marek Obertyn Patrick McPherson A.J. Henderson
Ryszard Olesiński Jiří Skalnič Mark Camacho
Adam Szyszkowski William Tate Terrence Scammell
Sławomir Śmiałek Richard Valdez Marcel Jeannin
Krzysztof Zakrzewski Peter Jesenský Terrence Scammell
Mirosław Zbrojewicz Kazimír Stašek Marcel Jeannin

Multimedia

Linki zewnętrzne

Advertisement