FANDOMZendaya, właśc. Zendaya Coleman (ur. 1 września 1996 w Oakland) – amerykańska aktorka, tancerka, piosenkarka i modelka.

Życiorys

Zendaya urodziła się w Oakland 1 września 1996. Zendaya w języku shona oznacza "w podzięce". Przez większość swojego życia (pracę rozpoczęła już w wieku 6 lat) Zendaya pracowała w show biznesie. W ramach programu uczniowskiego, rozpoczęła trening w California Shakespeare Theater, którego managerem była jej mama. Później kontynuowała naukę w Oakland School For Arts, następnie podczas CalShakes Conservatory Program oraz w American Conservatory Theatre. Podczas edukacji zagrała wiele głównych ról w przedstawieniach.

Kariera

Kariera Zendai rozpoczęła się od bycia dziecięcą modelką w kampaniach Macy’s, Mervyns, Old Navy oraz kilku innych marek. Wkrótce porzuciła jednak rolę modelki na rzecz tańca. Stała się członkiem „Future Shock”, tanecznej grupy z Oakland, a także grupy tancerzy hula należącej do AHA (ang. Academy of Hawaiian Arts – Akademia Hawajskiej Sztuki). Jej pierwszym występem był udział w teledysku Kidz Bop 15 wraz z Seleną Gomez. W 2010 rozpoczęła pracę na planie serialu Taniec rządzi. Wystąpiła w reklamie iCarly Toys, była także drugoplanową tancerką w kampanii Searsa, z gwiazdą Disneya – Seleną Gomez – w roli głównej. Wtedy nadeszła jej wielka szansa – odegranie roli Raquel „Rocky” Blue w serialu „Taniec rządzi”. Jej pierwsza debiutancka piosenka Swag It Out miała światową premierę 30 maja 2011. Nagrała również piosenkę i teledysk Watch Me razem ze swoją koleżanką z planu Bellą Thorne. Teledysk miał premierę 17 czerwca 2011. We wrześniu 2011 miała premierę jej najnowsza piosenka i teledysk do piosenki Dig Down Deeper, promujące nowy film o przygodach wróżki – Dzwoneczka (Tinker Bell and the Pixie Hollow Games). W kwietniu 2012 roku pojawił się mash-up z piosenką Belli Thorne pt: "Something to Dance For/TTYLXOX (Mash-Up)".

Jej debiutancka płyta „Zendaya” została wydana 17 września 2013 roku.

Zendaya wzięła udział w amerykańskiej wersji „Tańca z gwiazdami”. Zajęła drugie miejsce. Jej partnerem był Valentin Chmerkovskiy.

Swoich fanów przyciągnęła głównie dzięki swojej pasji do mody. W większości krajów Zendaya znana jest przede wszystkim, jako aktorka i tancerka. Jednak w Ameryce, artystka projektuje ubrania i dodatki do ubioru. W listopadzie 2016 wraz z innymi kobietami została wyróżniona tytułem Women of the Year magazynu „Glamour".
Źródło opisu: Wikipedia (treść udostępniona na licencji Creative Commons. Zobacz autorów artykułu).

Polski dubbing

Rok Tytuł Rola Polski głos Próbka
2010-2013 Taniec rządzi Rocky Blue Agnieszka Głowacka
2010-2014 Powodzenia, Charlie! Rocky Blue Agnieszka Głowacka
2011 Wkręty z górnej półki Ona sama Agnieszka Głowacka
2012 Nie-przyjaciele Halley Brandon Agnieszka Głowacka
2012 Nadzdolni Sequoia Jones Agnieszka Głowacka
2014 Zaplikowani Zoey Stevens Agnieszka Głowacka
2015-20?? K. C. Nastoletnia agentka K.C. Cooper Agnieszka Głowacka
2017 Spider-Man: Homecoming Michelle Wiktoria Wolańska
Wiktoria Wolańska - SMH

Zwiastuny i inne

  1. W zwiastunie Spider-Man: Homecoming dubbingowana była przez Agnieszkę Głowacką.
  2. W dokumencie Access All Areas: Spider-Man: Homecoming we fragmentach filmu Spider-Man: Homecoming dubbingowana była przez Olgę Kalicką.

Linki zewnętrzne